Targi edukacyjno-zawodowe

26 kwietnia 2018 r. w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze odbyły się pierwsze targi edukacyjno-zawodowe organizowane przez Urząd Miasta w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Mieście Zielona Góra – projekty realizowane poza formułą ZIT”.

Celem inicjatywy było przede wszystkim budowanie samoświadomości zawodowej uczniów poprzez zapoznanie ich z aktualną ofertą edukacyjną lokalnych szkół zawodowych, policealnych oraz wyższych, a także poprzez wyposażenie ich w praktyczną wiedzę na temat świadomego i odpowiedzialnego planowania swojej przyszłej ścieżki zawodowej.

Wydarzenie zgromadziło w jednym miejscu ponad 42 wystawców, w tym m.in. Zespół Szkół Ekonomicznych, reprezentowany przez Panią Annę Przemyślańską oraz uczennice: Dominikę Mróz oraz Tamarę Stasińską. Stanowisko „Ekonomika”- mimo sporej konkurencji – cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem gimnazjalistów oraz młodzieży uczęszczającej do szkół podstawowych. Szczególne zainteresowanie wzbudzała bogata oferta edukacyjna szkoły, a także realizowane przez szkołę projekty unijne.

Poza stoiskami wystawców młodzież odwiedzająca targi mogła także skorzystać z ciekawej oferty prelekcji poświęconych zagadnieniu automotywacji, podczas których – prelegentka Paulina Borsuk z lubuskiego oddziału Izby Coachingu – zgłębiała z uczniami tajniki skutecznego działania, a także pomagała im przyjrzeć się temu w jaki sposób to, co o sobie myślimy wpływa na naszą efektywność oraz wizerunek zawodowy. Do dyspozycji młodzieży byli także doradcy zawodowi z Powiatowego Centrum Doradztwa Zawodowego, którzy oferowali uczniom profesjonalną diagnostykę doradczą, w tym m.in. wsparcie w określeniu predyspozycji i zainteresowań zawodowych oraz pomoc w identyfikacji posiadanych zasobów.

Targi cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem – zarówno ze strony młodzieży ze szkół podstawowych jak i młodzieży uczęszczającej do liceów ogólnokształcących i szkół zawodowych. Tym, co szczególnie przykuło uwagę uczniów były przede wszystkim interaktywne stanowiska wystawców, pozwalające na dokładne zapoznanie się ze specyfiką pracy w danym zawodzie lub branży, a także pokazy fryzjerskie, kosmetyczne i gastronomiczne, miła atmosfera oraz możliwość swobodnego porozmawiania z przedstawicielami poszczególnych instytucji.

W targach uczestniczyli także przedstawiciele Miasta Zielona Góra, w tym m.in. Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych – Pan Jarosław Skorulski, który dokonał uroczystego otwarcia targów, jak również wojewoda lubuski – Pan Władysław Dajczak, który z pozytywnym zaskoczeniem przyjął tak duże zainteresowanie tegoroczną ofertą targów.

Kolejne targi edukacyjno-zawodowe planowane są na rok 2019.