W maju i czerwcu 2022 r. na dwutygodniowe staże zawodowe w Portugalii wyleciało 40 uczniów z klas trzecich hotelarskich i organizacji turystyki (po 20 w każdym zawodzie). Młodzież realizowała staże w miejscowości Setubal i okolicach, w hotelach i biurach podróży. Stażyści mieli możliwość poznania specyfiki portugalskich przedsiębiorstw, a dodatkowo zobaczyli jak wyglądają zwyczaje, kuchnia i codzienne życie Portugalczyków.

Uczniowie i opiekunowie zwiedzili stolicę kraju – Lizbonę, miasto w którym mieszkali – Setubal oraz uroczą górską miejscowość Sintrę, znaną z przepięknego zamku. Uczestnicy wyjazdu mieli też możliwość popłynięcia i opalania się na wyspie Troia. Olbrzymie wrażenie zrobił na wszystkich rejs po oceanie, w czasie którego można było obserwować delfiny w ich naturalnym środowisku. Ciekawym doświadczeniem było skosztowanie oryginalnego portugalskiego jedzenia, m. in. lokalnego przysmaku – ciasteczek pasteis de nata.

Wszyscy wrócili do kraju bardzo zadowoleni, bogatsi o wiele doświadczeń zawodowych i z wielką chęcią ponownych odwiedzin Portugalii.

Poniżej kilka wypowiedzi uczestników wyjazdu:

„Pobyt w Portugalii był wspaniały. Ludzie są otwarci i przyjaźni. Krajobraz i architektura są piękne. Podczas stażu miałam okazję zwiedzić Setubal, popłynąć w rejs i pooglądać delfiny, odbyć wycieczkę samochodową do Sesimbry oraz poznać funkcjonowanie firmy Rotas Do Sal. Wycieczki i czas wolny spędzałam aktywnie i przyjemnie ze znajomymi. Cały pobyt będę wspominać bardzo dobrze.”

„Setúbal okazał się świetnym miejscem na pobyt. Można było zobaczyć wiele ciekawych miejsc (np. fort św. Filipa, Park Bonfim). Podobało mi się, że mieliśmy dużo wolnego czasu i organizowaliśmy różne wycieczki: zwiedzanie Lizbony, rejs z delfinami, Sintra.”

„Pobyt w Portugalii bardzo mi się podobał. Miałam okazję zwiedzić piękne zakątki Setubalu, Lizbony oraz Sintry. Staż w hotelu nauczył mnie nowych przydatnych rzeczy, i poznałam pogodnych i zawsze skorych do pomocy ludzi. Złamałam barierę językową i bez stresu rozmawiałam po angielsku. „

„Pobyt w Portugalii był dla mnie niesamowity. Staż w Rotas do sal nauczył mnie w jaki sposób działają firmy turystyczne w Portugalii oraz jak wygląda system pracy w Portugalii. Podczas stażu brałem udział w oglądaniu delfinów, przez co wiele się o nich nauczyłem. Udoskonaliłem też swoją wiedzę o turystyce. Dzięki pobytowi w Setubalu przełamałem wiele swoich barier i otworzyłem się na nowe rzeczy.”