MARSZ ŻYWYCH W AUSCHWITZ

Dnia 18 kwietnia odbył się już 35 Marsz Żywych, w którym uczestniczyło ok. 10 tys. osób z całego świata. A w tym roku po raz pierwszy, dzięki zaangażowaniu naszych nauczycieli Jadwigi Tomczyk oraz Grzegorza Szalpuka udział w uroczystości wzięli również przedstawiciele naszej młodzieży z klas II, III oraz IV. Marsz rozpoczął się sygnałem szofaru, czyli rogu baraniego używanego podczas religijnych uroczystości. Następnie cała grupa, na czele z czterdziestoma ocalałymi z Holocaustu wyruszyła z byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz i przemaszerowała trzykilometrową trasą, na teren obozu Auschwitz II – Birkenau, gdzie odbyła się główna ceremonia.

Marsz Żywych to projekt edukacyjny, w ramach którego młodzi ludzie uświadamiają sobie ogrom zła, jakiego doświadczył naród żydowski podczas II wojny światowej. W tym roku organizowany był już 35 raz w Dzień Pamięci o Ofiarach Zagłady.

Dla części młodzieży naszej szkoły uczestnictwo w Marszu Żywych jest jednym z ostatnich działań podjętych w ramach realizacji projektu Erasmus+ „Migracja w EU – wzbogacenie i/lub zagrożenie?”